Під час прес-конференції Михайло Смокович та секретар Пленуму Вищого господарського суду України Лариса Рогач як судді, які успішно пройшли конкурс до нового Верховного Суду, говорили про важливі новели нових процесуальних кодексів, які мають на меті підвищення якості судового процесу.
За словами Михайла Смоковича, нововведення в господарському та адміністративному судочинстві були напрацьовані з урахуванням прикладу багатьох європейських країн та спрямовані на ефективний захист прав, свобод та інтересів людини, прав та інтересів юридичних осіб. Виконувач обов’язків Голови ВАСУ переконаний, що судовий розгляд адміністративних справ за правилами нового КАСУ дасть змогу більш якісно вирішувати спори.
Найбільш дієвою новелою для нового Верховного Суду, яку закладено у КАСУ, Михайло Смокович вважає запровадження інституту зразкових (типових) адміністративних справ, що передбачає особливий механізм судового розгляду аналогічних спорів. Інститут типових справ не є новелою для адміністративного судочинства інших європейських країн, але у нас цей інститут ще не був впроваджений.
“Метою інституту типового провадження є підвищення ефективності роботи суду за рахунок того, що рішення у зразкових справах буде прецедентом для вирішення типових справ. І такі рішення судів не будуть оскаржуватися в касаційному порядку”, – зазначив М. Смокович.
На його думку, для того, щоб відкрити провадження у типовому спорі, необхідно не менше 20 типових справ, які є однаковими за предметом спору і стосуються одного суб’єкта владних повноважень. Прикладом таких справ є справи щодо соціального захисту дітей війни, надання субсидій, пенсійні справи.
Основною перевагою цієї новели Михайло Смокович назвав оперативність розгляду спорів та значне розвантаження судів. Ще однією новелою є запобігання зловживання процесуальними правами. На погляд М. Смоковича, цю новелу слід витлумачувати більш лояльно до простих громадян, що захищатимуть себе без адвокатів.
У свою чергу суддя ВГСУ Лариса Рогач зауважила, що процесуальні новели вводять не тільки нові процедури та терміни, а змінюють сам підхід до того, як повинен діяти суддя під час здійснення судочинства. Саме це є найбільш важливим та суттєвим.