У європейському відділенні ООН в Женеві експерти Комітету ООН з прав людини розпитали делегацію Естонії про заходи, спрямовані на забезпечення рівноправності чоловіків і жінок, а також поліпшення становища російськомовних жителів країни.
Членів Комітету турбує те, що російськомовні жителі Естонії обмежені в можливостях, в тому числі в сфері працевлаштування.
Презентуючи Комітету доповідь, віце-канцлер з юридичних і консульських питань МЗС Естонії Аннелі Колк розповіла про те, що в країні послідовно борються з насильством проти жінок. У 2017 році, за її словами, в Естонії введена кримінальна відповідальність за сексуальні домагання. Вона доповіла про заходи щодо забезпечення гендерної рівності, але при цьому визнала, що, незважаючи на ці зусилля, різниця в оплаті праці жінок і чоловіків в країні все ще залишається найбільшою в Європейському союзі.
Говорячи про проблему, пов’язану з відсутністю громадянства, Аннелі Колк повідомила, що в Естонії налічується 75 191 чоловік “без певного громадянства” – це 5,5 відсотків населення країни. Їм, за її словами, влада допомагає отримати статус. Особлива увага при цьому приділяється дітям і літнім людям. Пропонуються безкоштовні курси естонської мови. Люди старше 65 років звільняються від письмового іспиту при отриманні громадянства. Іншим бажаючим здати такий іспит пропонується оплачувану відпустку для вивчення мови. Вона зауважила, що завдяки подібним заходам число жителів Естонії, які знають естонську мову, особливо серед молоді, зростає.
Проте, проблема апатридів в Естонії викликає у експертів ООН серйозну заклопотаність. Зокрема, делегацію попросили повідомити, які заходи вживаються з метою інтеграції російськомовної меншини в усі сфери життя країни. Експерти відзначили, що у представників цієї меншини виникають проблеми з працевлаштуванням не тільки в державному, а й у приватному секторі.
Члени Комітету із задоволенням відзначили, що Естонія зробила певні кроки щодо виконання попередніх рекомендацій ООН. Так, на парламентських виборах, що відбулися 3 березня, третину обраних депутатів склали жінки. Однак, нагадали експерти, більшість місць в парламенті Естонії все ще займають чоловіки.
Вони поскаржилися на те, що офіційні документи Комітету, в тому числі ті, в яких викладаються його рекомендації Естонії, не публікуються російською мовою. Представники Естонії пояснили, що “поки не можуть забезпечити їх переклад російською через брак коштів”.
Комітет з прав людини, перед яким відзвітувала Естонія, складається з 18 експертів з різних країн. Вони стежать за тим, як держави виконують Пакт про громадянські і політичні права.