Геноцид мусульман-рохінджа – це доказ того, в якому важкому становищі знаходяться люди без громадянства.
Вони позбавлені багатьох прав, піддаються дискримінації та переслідуванню. В новій доповіді Управління ООН у справах біженців йдеться про те, що 75 відсотків усіх відомих людей без громадянства відносяться до національних меншин.
Автори доповіді попереджають, якщо цю проблему не вирішити, то маргіналізація таких груп може викликати відчуття страху та обурення, а в окремих випадках – призвести до нестабільності, створить небезпеку і обернеться численним переселенням людей.
На підставі діалогу з представниками меншин, позбавлених громадянства, експерти з’ясували, що вони часто піддаються маргіналізації просто тому, що виглядають інакше, ніж інші населення, говорять іншою мовою, сповідують іншу віру або дотримуються інших традицій. Відсутність громадянства лише ускладнює проблеми: від обмежень права на пересування до права на освіту.
“В останні роки було прийнято ряд заходів для вирішення проблеми безграмотності на світовому масштабі, – заявив Верховний комісар ООН з прав біженців Філіпп Гранді. – Однак нові явища, такі як примусове переселення та безпідставне позбавлення національності, можуть призвести до досягнутого прогресу. Держави повинні негайно вжити рішучих дій, щоб зменшити кількість апатридів”.
Представники народну рохінджа проживають в М’янмі протягом десятиліть. Вони проживають в основному в штаті Ракхайн. Роками мусульмани-рохінджа піддавалися дискримінації та переслідуванню з боку буддистської більшості. Там пройшла хвиля жорстоких убивств, насильств, тортур. Урядові війська спалювали дотла цілі вела. В результаті до сусіднього Бангладешу тільки за останні два з половиною місяця мігрувало більше 500 тисяч чоловік.