Генеральний секретар ООН перебуває у тісному контакті з лідерами низки країн, включаючи Китай, Францію, Німеччину, Індію, Ізраїль та Туреччину з метою нарощування посередницьких зусиль для якнайшвидшого припинення війни в Україні.
Про це він заявив, виступаючи перед журналістами у Нью-Йорку.
“З кожною годиною стають все очевиднішими дві речі, – зазначив Антоніу Гутерріш. – По-перше, ситуація стає дедалі гіршою. По-друге, за будь-якого результату в цій війні не буде переможців, будуть тільки ті, що програли”.
Організація Об’єднаних Націй та гуманітарні партнери, повідомив Генсек, працюють над забезпеченням безпечного проходу мирного населення з окупованих районів та наданням допомоги там, де це дозволяє ситуація. У тій чи іншій формі допомогу вже отримали понад 600 000 людей.
“Мільйони людей в Україні стикаються з голодом, а також виснаженням запасів води та ліків, – продовжив Антоніу Гутерріш. – У зв’язку з цим я оголошую, що Організація Об’єднаних Націй виділить ще 40 мільйонів доларів із Центрального фонду реагування на надзвичайні ситуації для надання життєво важливої допомоги найбільш уразливим верствам населення України”.
Ці кошти, за словами голови ООН, допоможуть доставити до країни необхідні запаси продуктів харчування, води, ліків, а також надати грошову допомогу населенню.
“Однак дороги, що ведуть до оточених міст, з кожним днем стають все небезпечнішими, – продовжив Антоніу Гутерріш. – У зв’язку з цим я наголошую на винятковій важливості дотримання міжнародного гуманітарного права”.
Генсек ООН знову висловив подяку сусідам України та іншим країнам, які за останні два тижні прийняли понад 2,8 мільйона біженців. “Серед цих людей багато жінок, багато дітей, – нагадав Гутерріш. – Для злочинців та торговців людьми війна не є трагедією. Вона означає нові можливості. Жінки та діти потребують безпеки та підтримки на кожному етапі”.
Цей конфлікт має ще один вимір, який поки не особливо помітний, зазначив глава ООН. Наслідки війни відчуватимуться далеко за межами України. “Поки триває ця війна, дамоклів меч висітиме над усією світовою економікою, особливо над світом, що розвивається, – заявив Гутерріш. – До початку конфлікту в Україні країни, що розвиваються, щосили намагалися оговтатися від пандемії. Їм заважала рекордна інфляція, зростання відсоткових ставок та борговий тягар. Зараз їхню житницю бомбардують. На Росію та Україну припадає понад половина світових постачань соняшникової олії та близько 30 відсотків світового виробництва пшениці. Ми повинні зробити все можливе, щоб запобігти масовому голоду та краху глобальної продовольчої системи”.
Подальша ескалація воєнних дій загрожує всьому людству, продовжив Антоніу Гутерріш. Підвищення рівня бойової готовності російських ядерних сил, за його словами, – подія, від якої “застигає кров”. Перспектива ядерного конфлікту, колись немислима, тепер стала можливою.
“Настав час зупинити жах, що обвалився на народ України, і стати на шлях дипломатії та миру, – підкреслив глава ООН. – Нам потрібне негайне припинення бойових дій та серйозні переговори на основі принципів Статуту ООН та міжнародного права. Нам потрібен мир”.