Група юристів у четвер, 3 березня, виїхала з Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі до України, щоб почати розслідування можливих військових злочинів.
Про це повідомив в інтерв’ю Reuters головний прокурор.
Їх від’їзд відбувся через кілька годин після того, як прокурор Карім Хан заявив, що почне збирати докази в рамках офіційного розслідування, розпочатого після повномасштабного вторгнення Росії до України, яке почалося 24 лютого.
“Вчора я сформував команду, а сьогодні вони їдуть до України”, – сказав Хан. “Це передова команда, яка складається зі слідчих, юристів, а також тих, хто має особливий досвід оперативного планування”.
Хан сказав, що його офіс буде розглядати можливі воєнні злочини, злочини проти людства та геноцид – злочини, що підпадають під юрисдикцію суду – усіма сторонами конфлікту.
Ні Росія, ні Україна не є членами МКС, і Москва не визнає суд, який був створений у 1997 році за Римським статутом і відкритий у Гаазі в 2002 році. Незважаючи на те, що Україна не є членом МКС, у 2014 році Україна підписала декларацію, яка надає юрисдикцію суду щодо імовірних тяжких злочинів, скоєних на її території з 2014 року, незалежно від національності винних.
“Закон війни продовжує діяти, і ми маємо чітку юрисдикцію”, – сказав Хан. “Це нагадування усім сторонам конфлікту, що вони повинні вести себе відповідно до законів війни”.
Відповідаючи на запитання про атаки з використанням касетних бомб та артилерійські удари по містах України, Хан відповів: “Будь-яка сторона, яка атакує цивільних осіб або цивільні об’єкти, вчиняє злочин згідно Римського статуту і міжнародного гуманітарного права. Це зрозуміло”.
Розслідування також буде стосуватись й 2014 року, коли Росія захопила український Крим і почала надавати підтримку озброєним сепаратистам, які воювали з українськими урядовими силами на Донбасі, на сході України.