Юридичний Факт
  • ГОЛОВНА
  • ФАКТИ
    • ФАКТИ УКРАЇНИ
    • ФАКТИ СВІТУ
    • ФАКТИ ЄС
  • ПРАКТИКА
  • ЗМІНИ ДО ЗАКОНОДАВСТВА
  • ВІДЕОБЛОГ

Українці отримають нові квартири замість зруйнованих в результаті війни

02.04.2022 | 09:50ЮрФактФакти

Будинок

Верховна Рада України прийняла за основу законопроект “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації”.

Проект Закону № 7198 розроблено з метою:

  • забезпечення компенсації громадянам України за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;
  • збору інформації для майбутніх позовів держави Україна до Російської Федерації у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації.

Заява про надання компенсації

Заява про надання компенсації подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, на якій знаходиться (знаходився) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна. Заява подається щодо кожного пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна окремо.

У разі якщо пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна перебуває у спільній власності, заява про надання компенсації може бути подана одним із співвласників такого об’єкту. Заява подана одним зі співвласників вважається поданою всіма співвласниками.

До заяви про надання компенсації додаються:

  1. документ, що підтверджує право власності на пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна (крім випадків якщо право власності на відповідний об’єкт нерухомого майна зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у тому числі його архівній складовій – Реєстрі прав власності на нерухоме майно) – у разі подання заяви власником відповідного об’єкта нерухомого майна;
  2. документ, що підтверджує інвестування та фінансування будівництва об’єкта житлового будівництва щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт та який не прийнято в експлуатацію, та документ, що підтверджує сплату грошових коштів за такий об’єкт, – у разі подання заяви громадянином України, який здійснив інвестування або фінансування будівництва відповідного об’єкта;
  3. документ, що підтверджує, що громадянин України є членом житловобудівельного (житлового) кооперативу, та викупив квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, сплативши за відповідний об’єкт повну вартість, – у разі подання заяви членом житлово-будівельного (житлового) кооперативу;
  4. документ, що підтверджує смерть власника пошкодженого або знищеного об’єкта нерухомого майна або оголошення його померлим – у разі подання заяви спадкоємцем особи, яка втратила нерухомість;
  5. документ (документи), що підтверджує (підтверджують) пріоритетне право на отримання компенсації, – у разі наявності пріоритетного права на отримання компенсації.

Форма компенсації

Компенсація надається у вигляді:

  • грошової компенсації шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок отримувача компенсації із спеціальним режимом використання для цих цілей. Порядок відкриття та ведення таких рахунків визначається Національним банком України;
  • об’єкта нерухомого майна шляхом фінансування його будівництва;
  • фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Компенсація визначається щодо кожного об’єкта нерухомого майна окремо. Одночасно з отриманням компенсації отримувач компенсації укладає договір про відступлення державі права вимоги до Російської Федерації щодо відшкодування збитків за пошкодження або знищення об’єкта нерухомого майна, заподіяних внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Такий договір укладається шляхом приєднання до цього договору. Форма такого договору встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Грошова компенсація

Грошова компенсація надається за:

  • пошкоджений об’єкт нерухомого майна (у тому числі за пошкоджене спільне майна багатоквартирного будинку, крім випадку, коли відбувається фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку);
  • знищений об’єкт нерухомого майна – приватний житловий будинок, садовий та дачний будинки (за бажанням отримувача компенсації).

Розмір грошової компенсації визначається за результатами оцінки вартості відновлення відповідного пошкодженого об’єкта нерухомого майна з урахуванням ступеню його пошкодження.

Під час проведення оцінки вартості відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна встановлюється ступінь пошкодження та ціна його відновлення. Гранична сума компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна не може перевищувати вартості компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна, визначеної відповідно до цього Закону.

Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна

Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна надається за знищений об’єкт нерухомого майна. Така компенсація здійснюється шляхом фінансування будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею (у тому числі житловою), типом (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинок) та функціональним призначенням.

Граничний розмір компенсації у вигляді об’єкта нерухомого майна не може перевищувати вартості 150 м2 за один об’єкт нерухомого майна.

Обрахунок вартості 1 м2 площі об’єкта нерухомого майна здійснюється за методикою, визначеною Кабінетом Міністрів України.

Розмір компенсації за знищення об’єкта будівництва щодо якого отримано право на виконання будівельних робіт або його складової частини об’єктів, яка після прийняття в експлуатацію є самостійним об’єктом нерухомого майна визначається пропорційно відсотку грошових коштів, які фактично сплачені отримувачем компенсації за відповідний об’єкт.

Квартира, інше житлове приміщення в будівлі надається у будівлі, що зводиться на місці знищеного об’єкта нерухомого майна, а у разі неможливості – в межах кварталу (мікрорайону), у якому знаходилось знищене нерухоме майно, а в разі такої неможливості – у суміжних кварталах (мікрорайонах) відповідного населеного пункту. Отримувач компенсації має право відмовитись від квартири, іншого житлового приміщення в будівлі, яке відповідає вимогам абзацу першого цієї частини, та самостійно обрати об’єкт нерухомого майна, на будівництво яких можуть спрямовуватися кошти, а також новозбудовані об’єкти у тому числі в іншому кварталі (мікрорайоні) відповідного населеного пункту або в іншому населеному пункті відповідної категорії. При цьому замовник будівництва повинен відповідати таким критеріям:

  • щодо замовника будівництва не порушено провадження у справі про банкрутство;
  • замовник будівництва не перебуває у стані припинення;
  • наявність документа, що дає право на виконання будівельних робіт відповідного об’єкта;
  • наявність документів, що підтверджують право (власності, користування) на земельну ділянку, на якій здійснюється будівництво відповідного об’єкта.

Приватні житлові будинки, садові та дачні будинки зводяться на земельній ділянці, на яких вони розміщувались. Кількість кімнат в об’єкті нерухомого майна, що надається, не може бути меншою за кількість кімнат у знищеному об’єкті нерухомого майна.

Особи з інвалідністю та законні представники дітей з інвалідністю, якщо такі особи/діти мають порушення опорно-рухового апарату і пересуваються за допомогою крісла колісного, мають право на отримання квартир, інших житлових приміщень в багатоквартирних будинках, обладнаних вантажопідйомними ліфтами та пандусами.

Отримувач компенсації має право на отримання об’єкта нерухомого майна, вартість якого перевищує граничний розмір компенсації, самостійно оплативши різницю між фактичною вартістю об’єкта нерухомого майна та сумою компенсації за ринковою вартістю.

Компенсація у вигляді об’єкта нерухомого майна надається на підставі договору про фінансування будівництва об’єкта нерухомого майна, який укладається між виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, замовником будівництва та отримувачем компенсації. Типова форма такого договору встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Право власності отримувача компенсації на знищений об’єкт нерухомого майна припиняється у зв’язку з його знищенням. Державна реєстрація припинення такого права здійснюється відповідно до закону після отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна.

Отримувач компенсації не має право відчужувати об’єкт нерухомого майна, отриманий ним у вигляді компенсації, протягом трьох років з дня державної реєстрації права власності на нього. З цією метою на об’єкт нерухомого майна накладається обтяження, яке реєструється відповідно до закону.

Фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку

Компенсація у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку надається за бажанням отримувача компенсації за пошкоджений об’єкт нерухомого майна – багатоквартирний будинок.

Розмір компенсації у вигляді фінансування виконання будівельних робіт визначається за результатами оцінки вартості відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку з урахуванням ступеню його пошкодження. Під час проведення оцінки вартості відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку встановлюється ступінь пошкодження та ціна його відновлення.

Методика проведення оцінки вартості відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку, гранична сума компенсації на відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку визначаються Кабінетом Міністрів України.

Компенсація у вигляді фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку надається на підставі договору про фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку, який укладається між виконавчим органом ради, виконавцем робіт та отримувачем компенсації. Типова форма такого договору встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Виконавчий орган ради протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку забезпечує внесення відомостей про нього до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Повідомляється, що Закон набере чинність протягом місяця з дня його опублікування.

Залишити відповідь Скасувати відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини

  • ТОП-10 юридичних новин тижня: 18-25 червня 2022 року 25.06.2022 | 09:57
  • Злочини проти дітей допоможуть розслідувати психологи: в Україні з’явиться спеціальний реєстр 24.06.2022 | 19:01
  • Водійські права українських біженців планують визнати в Євросоюзі 24.06.2022 | 18:14
  • Заборонити чоловікам виїжджати за кордон під час війни планують законодавчо 24.06.2022 | 17:43
  • Юристи розповіли, як зафіксувати збитки підприємства на тимчасово окупованій території 24.06.2022 | 15:41

Контакти

info@yurfact.com.ua
Email
Facebook
Twitter
YouTube
Юридичний факт
  • Факти
    • Факти ЄС
    • Факти України
    • Факти світу
  • Практика
  • Зміни до законодавства
  • Послуги
  • Реклама
Інформаційний портал "Юридичний факт"
Всі права захищені © 2015-2022
  • Головна
  • Про нас
  • Реклама
  • Контакти
Копіювання матеріалів дозволено лише за умови активного гіперпосилання на www.yurfact.com.ua
Posting....