Верховна Рада України прийняла важливий для правоохоронної системи та сфери експертно-криміналістичної діяльності закон – про створення єдиної бази ДНК. Подібні бази функціонують у США, Великій Британії, Польщі, Німеччині, Італії, Іспанії, Франції.
Народні депутати України проголосували за законопроєкт №4265 “Про державну реєстрацію геномної інформації людини”, який урегульовує процеси створення і функціонування єдиної бази ДНК українців, удосконалює роботу правоохоронних органів із розслідування злочинів та встановлення осіб, які їх вчинили, і дозволяє покращити роботу з розшуку зниклих безвісти й ідентифікації невпізнаних осіб.
“Наразі за чотири місяці війни призначено вже понад 6 тисяч експертиз щодо встановлення особи, з яких близько 40 відсотків вже виконані. Саме тому зараз надзвичайно актуальним є створення інструменту для накопичення та систематизації даної інформації, надання їй правового статусу для використання як доказової бази у процесі доведення злочинів рашистів проти України”, – прокоментував важливість прийняття закону заступник міністра внутрішніх справ Ігор Бондаренко.
Він зазначив, що світовий досвід з ведення подібних обліків свідчить про доцільність створення єдиної бази даних ДНК. За таким принципом ведуться бази даних ДНК в США, Великобританії, Польщі, Німеччині, Італії, Іспанії, Франції, в яких визначено одного держателя та адміністратора бази даних ДНК.
“В усіх державах світу, де проводиться державна реєстрація ДНК, існує лише одна єдина державна база даних ДНК, в якій акумулюється знеособлена геномна інформація усіх категорій, визначених в законі. Саме тому прийнятий закон передбачає створення державної бази даних ДНК, яка повинна бути єдиною, щоб бути ефективною. Доступ до неї з метою перевірки може бути наданий колу правоохоронних органів та органів розвідувальної діяльності у встановленому порядку”, – наголосив Бондаренко.
Він зазначив, що метою запровадження бази даних ДНК є ідентифікація осіб, які вчинили кримінальні правопорушення та невпізнаних тіл (останків). На сьогодні до бази даних ДНК вноситься геномна інформація, отримана лише при проведенні судових молекулярно-генетичних експертиз.
“Переконаний, що даний закон дозволить експертам-криміналістам отримати дієвий інструмент із вдосконалення роботи з ідентифікації осіб, значно підвищить ефективність розкриття злочинів та скоординує зусилля правоохоронних органів у сфері боротьби із злочинністю”, – зауважив заступник міністра.