Всім відомо про TruCAM – пристрій для вимірювання і фіксації швидкості, який використовується поліцією. В цій статті буде розглянуто питання, яким чином оскаржити постанову, якщо швидкість вашого транспортного засобу була зафіксована на TruCAM, і на вас було складено постанову.
Можна відокремити декілька підстав для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення меж допустимої швидкості та зафіксоване на TruCAM (Трукам).
В якості доказів по справі поліцейські можуть вказати про фотознімок з приладу TruCam, скріншот з відеоматеріалу приладу TruСam та оптичний диск з місця події, на якому міститься відеофайл.
Пам’ятайте, що лазерний вимірювач швидкості TruCam здійснює вимірювання процесу порушення швидкісного режиму, що дозволяє ідентифікувати транспортний засіб, номерний знак. Прилад автоматично визначає координати кожного вимірювання швидкості, розрізняє режими обмеження швидкості, встановлені для вантажних, легкових транспортних засобів, а також мотоциклів.
Для фіксації допустимих швидкісних режимів руху транспортних засобів на приладі встановлюється поріг допустимої швидкості руху. При цьому, враховується похибка приладу ±2 км/год в діапазоні від 2 км/год до 200 км/год, ±1% в діапазоні від 201 км/год до 320 км/год.
За цим, зазначені властивості алгоритму унеможливлюють підробку змісту інформації про порушення правил дорожнього руху від моменту її фіксації приладом TruCam.
Фотознімок з приладу TruCam повинен бути належно завірений шляхом проставлення відміток “Копія”, “Згідно з оригіналом”, дати, посади та підпису особи, яка засвідчувала такий документ.
Однак часто на фотознімку з приладу TruCam неможливо встановити марку і державний номерний знак транспортного засобу, який здійснював перевищення швидкості руху.
Стосовно наданого скріншоту з відеоматеріалу приладу TruСam, ви повинні пересвідчитись в подальшому (якщо йдеться про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції), що даний документ не завірений належним чином, отже не є допустимим доказом в розумінні ст. 74 КАС України.
Крім того, до своїх відзивів на позовну заяву поліція часто додає оптичний диск з місця події, на якому міститься відповідний відеофайл.
Пам’ятайте, що відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам`яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України “Про електронний цифровий підпис”. Законом може бути визначено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг” оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України “Про електронні довірчі послуги”.
Відео та фото факту вчинення правопорушення, що містяться на оптичному диску, підпадають під визначення електронного доказу, встановленого ст. 99 КАС України, отже, копії зазначених доказів мають бути засвідчені електронним цифровим підписом або мають бути надані суду в оригіналі, що також передбачає наявність на них, серед іншого ознак цифрового підпису автора.
Таким чином, наданий суду відеозапис з приладу ТruCAM, зазвичай, не є допустимим доказом в розумінні ст. 74 КАС України.
Судді аргументують це тим, що до матеріалів справи не надано носій, на який безпосередньо здійснений запис правопорушення (в даному випадку – прилад ТruCAM чи його носій даних), який відповідно до вимог вищенаведених норм Закону є оригіналом такого електронного доказу.
Якщо на доказах, що надає поліція, неможливо чітко ідентифікувати водія, це суперечить принципу індивідуальної юридичної відповідальності особи.
З огляду на інтенсивність пересування автомобілів на дорозі, можна припустити, що приладу TruCAM не вдасться зафіксувати швидкість саме того автомобіля, за кермом якого був фактичний правопорушник. Тому апелюйте на це, особливо, якщо на фотознімку, здійсненому приладом TruCAM, чітко видно, що попереду або збоку від вашого авто рухаються інші транспортні засоби. Такий доказ може бути визнаний в подальшому неналежним та недопустимим.
Часто в постановах працівники поліції не вказують інформації про технічний засіб, на який здійснений фото- та відеозапис (у постанові відсутні відомості про фіксацію правопорушення за допомогою TruCam з конкретним серійним номером).
Згідно ст. 283 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху містити також відомості, зокрема, про технічний засіб, яким здійснено фото- або відеозапис (якщо такий запис здійснювався). Отже, положеннями вищевказаної статті працівнику поліції не надається жодних дискреційних повноважень щодо вказування чи невказування інформації про технічний засіб, яким здійснено фото- або відеозапис. Норма зобов’язує поліцейського зазначати у постанові такі відомості.
Поліція зазвичай додає перовій копії фотофіксації порушення, однак на таких фото інформація часто викладена англійською мовою без засвідченого перекладу, що унеможливлює її прочитання з урахуванням положень ст. 15 КАС.
Відповідно до цієї норми судочинство і діловодство в адміністративних судах провадиться державною мовою. Суди забезпечують рівність прав учасників судового процесу за мовною ознакою. Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасників судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють.
Відтак, використання доказів, викладених іноземною мовою, суперечить зазначеному принципу і створюють перепони позивачу реалізовувати своє право на захист.
Варто проаналізувати всю ситуацію, яка склалася. Якщо на Трукам зафіксовано, що ваш автомобіль рухався на конкретній ділянці дороги об 11:00 год, а ви фактично там були о 09:00, це викликає сумніви щодо достовірності доказів поліцейських.
Пам’ятайте, що додаткові обмеження дозволеної швидкості руху можуть вводитися тимчасово і постійно.
При цьому разом із знаками обмеження швидкості руху 3.29 та/або 3.31 обов’язково додатково встановлюються відповідні дорожні знаки, які попереджають про характер небезпеки та/або наближення до відповідного об’єкта.
У разі коли дорожні знаки обмеження швидкості руху 3.29 та/або 3.31 встановлені з порушенням визначених цими Правилами вимог щодо їх введення чи з порушенням вимог національних стандартів або залишені після усунення обставин, за яких їх було встановлено, водій не може бути притягнений до відповідальності згідно із законодавством за перевищення встановлених обмежень швидкості руху.
Тобто, якщо поруч зі знаком 3.29 (який, для прикладу, обмежує швидкість руху транспортних засобів до 30 км/год) немає іншого дорожнього знаку, який би вказував на причину такого обмеження, то такий знак встановлено незаконно, а отже дотримуватись такого обмеження ви не зобов’язані.
Окрім того, відповідно до п. 8.2.1 Правил дорожнього руху, дорожні знаки встановлюються обабіч дороги на тому її боці, що відповідає напрямку руху. Для поліпшення сприйняття дорожніх знаків вони можуть бути розміщені над проїзною частиною. Якщо дорога має більше ніж одну смугу для руху в одному напрямку, установлений обабіч дороги відповідного напрямку дорожній знак дублюється на розділювальній смузі, над проїзною частиною або на протилежному боці дороги (у разі, коли для руху в зустрічному напрямку є не більше ніж дві смуги).
Відповідно до п. 10.7.63 ДСТУ 4100:2014 “Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування” зак 5.70 “фото-відеофіксація порушень ПДР” застосовується для позначення ділянок доріг, де можливе здійснення контролю за порушенням ПДР за допомогою спеціальних приладів.
Якщо знаку 5.70 немає, значить фіксація перевищення швидкості є незаконною.
Тому детально аналізуйте дорожню обстановку, те, що зазначено в постанові, а особливо те, що не зазначено. Завжди думайте і аналізуйте від загально до конкретного. Не треба копирсатися в деталях постанови, якщо знаку про фіксацію швидкості (5.70) не було на дорозі або він встановлений без дотримання ДСТУ, а значить правопорушення як такого не вчинялося.